Vuosi Kokonaiskilpailun voittaja Paikkakunta Pisteet Naisten kokonaiskilpailun voittaja Paikkakunta Pisteet
1977 Markku Tunturi Valkeakoski 5359 Raija Viertola Mäntyharju 2233
1978 Markku Tunturi Valkeakoski 5661 Eila Renko Tampere 1005
1979 Markku Tunturi Valkeakoski 5538 Airi Kämäräinen Sulkava 2492
1980 Veikko Valkonen Kangasniemi 5583 Airi Kämäräinen Sulkava 2954
1981 Matti Kotilainen Sysmä 5553 Anneli Lindqvist Helsinki 3523
1982 Teuvo Slant Hartola 5548 Anne Hell Kerava 3847
1983 Pertti Salonen Espoo 5739 Anne Hell Kerava 4473
1984 Hannu Mäkirinta Nurmo 5648 Anne Hell Kerava 3876
1985 Hannu Mäkirinta Nurmo 5749 Jaana Mäkirinta Nurmo 4223
1986 Jarmo Kopra Hämeenlinna 5632 Jaana Mäkirinta Nurmo 4184
1987 Voitto Jetsonen Valkeakoski 5651 Mirjami Laukkanen Lappeenranta 4529
1988 Voitto Jetsonen Valkeakoski 5562 Mirjami Laukkanen Lappeenranta 4477
1989 Jaakko Erkinheimo Espoo 5626 Mirjami Laukkanen Lappeenranta 4658
1990 Veli-Matti Heikkilä Hämeenlinna 5544 Mirjami Laukkanen Lappeenranta 4757
1991 Jaakko Erkinheimo Espoo 5626 Arja Vestola Artjärvi 4360
1992 Sauli Peltoniemi Kokkola 5714 Marja Rautiainen Helsinki 4038
1993 Veli-Matti Heikkilä Hämeenlinna 5694 Arja Vestola Artjärvi 4360
1994 Jaakko Erkinheimo Espoo 5765 Laura Kaukokari Helsinki 4255
1995 Jari Immonen Nastola 5795 Laura Kaukokari Helsinki 4226
1996 Jari Immonen Nastola 5930 Laura Kaukokari Helsinki 4076
1997 Jaakko Erkinheimo Espoo 5769 Laura Kaukokari Helsinki 4344
1998 Rauno Hakala Somero 5772 Hanna Kekoniemi Lappeenranta 4233
1999 Jaakko Erkinheimo Espoo 5661 Auli Hovikorpi Naantali 4135
2000 Jari Jaakkola Raisio 5792 Auli Hovikorpi Naantali 4378
2001 Timo Juusti Mellilä 5815 Marja-Liisa Salonen Hauho 4101
2002 Timo Juusti Mellilä 5768 Auli Hovikorpi Naantali 4357
2003 Timo Juusti Mellilä 5991 Marja Holopainen Joensuu 4394
2004 Rauno Hakala Salo 5751 Nina Heiskanen Kankaanpää 4225
2005 Rauno Hakala Salo 5727 Marja Holopainen Joensuu 4361
2006 Aki Ijäs Tampere 5895 Jenni Mattila Hämeenlinna 4646
2007 Timo Juusti Mellilä 5825 Nina Heiskanen Ravijoki 4332
2008 Lasse Torpo Nokia 6000 Nina Heiskanen Helsinki 4637
2009 Tomi Silvonen Heinola 5676 Laura Salminen Tampere 4607
2010 Markku Kaartinen Perniö 5830 Riitta Ynnilä Suomusjärvi 4102
2011 Markku Kaarinen Perniö 5837 Riitta Ynnilä Suomusjärvi 4091
2012 Tuukka Turkka Joensuu 5611 Elina Borgenström Tuusula 3554
2013 Juha Prittinen Hämeenlinna 5688 Katja Koivulahti Hämeenlinna 4216
2014 Toni Pikkarainen Espoo 5584 Elina Kilpeläinen Rauma 4384
2015 Juha Lehtonen Paippinen 5761 Kirsi Korpijärvi Jyväskylä 4532
2016 Markus Välimäki Lempäälä 5737 Elina Kilpeläinen Hamina 4617
2017 Markus Välimäki Lempäälä 5757 Elina Kilpeläinen Hamina 4955
2018 Antti Järvenpää Varkaus 5619 Elina Kilpeläinen Nummela 4793

 

5 voittoa: Jaakko Erkinheimo 4 voittoa: Mirjami Laukkanen

4 voittoa: Timo Juusti Laura Kaukokari

Elina Kilpeläinen

3 voittoa: Markku Tunturi 3 voittoa: Anne Vestman (os. Hell)

Rauno Hakala Auli Hovikorpi

2 voittoa: 6 henkilöä Nina Heiskanen

1 voitto: 15 henkilöä 2 voittoa: 5 henkilöä

1 voitto: 11 henkilöä

 

Yhteensä 25 eri voittajaa Yhteensä 22 eri voittajaa

Kalevan Kierroksen Puolimatkojen voittajat 1995 – 2012

Vuosi Kokonaiskilpailun voittaja Paikkakunta Pisteet Naisten kokonaiskilpailun voittaja Paikkakunta Pisteet
1995 Lauri Iisakkila Helsinki 5234 Maria Viitasaari Himanka 4745
1996(1 Pälvi Ranta Turku 4958 Pälvi Ranta Turku 4958
1997(2 Pälvi Ranta Turku 5459 Pälvi Ranta Turku 5459
1998 Hannu Hippeläinen Hollola 5760 Aino Korhonen Helsinki 4677
1999 Olli Pakkanen Espoo 5810 Rita Linko Helsinki 4558
2000 Jussi Korhonen Vantaa 5812 Tiina Karvonen Somero 4133
2001 Olli Pakkanen Espoo 5588 Auli Aalto Janakkala 4234
2002 Teuvo Lehtinen Orimattila 5641 Anu Pukki Jyväskylä 3920
2003 Juha Prittinen Hämeenlinna 5802 Ulla Yrjölä Espoo 4430
2004 Teuvo Lehtinen Orimattila 5622 Pirketta Heikkilä Hämeenlinna 4209
2005 Veli-Pekka Vänni Lavia 5813 Satu Jaatinen Muurla 4261
2006 Santeri Takala Jyväskylä 5456 Satu Jaatinen Muurla 4231
2007 Vesa Kankaanpää Veikkola 5434 Satu Jaatinen Muurla 4226
2008 Mikko Saarelainen Hyvinkää 5715 Tiina Karvonen Somero 4206
2009 Antti Korkekangas Hyllykallio 5719 Marja-Liisa Salonen Hauho 4120
2010 Antti Korkeakangas Hyllykallio 5619 Ulla Yrjölä Muurame 4727
2011 Jukka Järvinen Muurame 5680 Ulla Yrjölä Muurame 4506
2012 Antti Korkekangas Hyllykallio 5428 Päivi Särmäntö Halikko 3992

 

  1. Paras mies: Hannu Metsälä, Vaasa 4190 (kok. kilpailun 4.)
  2. Paras mies: Jaakko Nurminen, Salo 5458 (kok. kilpailun 2.)

 

3 voittoa: Antti Korkeakangas 3 voittoa: Ulla Yrjölä

2 voittoa: Pälvi Ranta Satu Jaatinen

Olli Pakkanen 2 voittoa: Pälvi Ranta

Teuvo Lehtinen Tiina Karvonen

1 voitto: 9 henkilöä 1 voitto: 8 henkilöä